Різдвяне послання митрополита Житомирського і Новоград-Волинського НИКОДИМА 2022

Різдвяне послання митрополита Житомирського і Новоград-Волинського НИКОДИМА боголюбивим пастирям, чернецтву і всім вірним чадам Житомирської єпархії Української Православної Церкви

Христос Рождається!

Всечесні отці, дорогі брати та сестри!

Сьогодні вся повнота Православної Церкви з радістю святкує одну з найважливіших подій в історії людства – Різдво Господа та Спасителя нашого Ісуса Христа.
Протягом двох тисяч років християни всього світу з величезною радістю прославляють цю величну подію, яка стала переломною в історії людства. Сучасне літочислення, що бере свій початок від Різдва і є літочисленням християнської ери, саме собою свідчить про виняткове значення пришестя Христа Спасителя.

Явлення Бога в історії нашої цивілізації має фундаментально важливе значення для кожного з нас. Біля міста Віфлеєма, в печері, куди пастухи зганяли на ночівлю худобу, народився Той, Чиє ім'я стало рідним і близьким мільйонам людей на землі. Через таємниче народження від Діви Марії, Син Божий став Сином Людським, щоб завжди бути з нами, просвітлюючи та оновлюючи Своє творіння. Тому в ці святі дні ми збираємось разом, щоб прославити пришестя Спасителя у світ, піднести молитви й привітати одне одного. Ми отримуємо радісну і святу втіху, коли знову чуємо Ангельський голос, який каже: «...нині народився вам у місті Давидовому Спаситель, Який є Христос Господь...» (Лк.2:11).

Дуже піднесеними словами говорить про святкування Різдва Христового святитель Іоанн Златоуст: «Через народження Христа знищена тривала ворожнеча і настав мир, давно очікуваний ангелами та праведними людьми... Бог на землі, людина на небі, ангели служать людям, люди у спілкуванні з ангелами та іншими небесними Силами; демони тікають, смерть знищена, рай відкритий, гріх переможений, Істина зійшла з небес» (Свт. Іоанн Златоуст. Бесіда 2-а на Євангеліє від Матвія).

Ці слова – не абстрактне богослів'я, а правда життя! Христос Господь справді подолав усі перешкоди та перепони, які людина спорудила, віддаляючись від свого Творця. Бог наблизився до нас, щоб увійти до нашого серця, щоб дати нам прощення, Свій Мир і благословення. Апостол і Євангелист Іоан Богослов, говорячи про Втілення Сина Божого, свідчить: «Бо так полюбив Бог світ, що віддав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне» (Ін.3:16).

У ці святкові та радісні дні нам варто пам’ятати, що ми покликані навчитися любити Бога і служити Йому, нашому Спасителеві, Тому, Хто дарував можливість спасіння всім народам і на всі часи, Хто і нині простягає Свої обійми до кожного з нас. І якщо ми навчимося істинному шануванню Бога і благоговійному предстоянню перед Ним, ми разом з тим навчимося служити і допомагати нашим ближнім, виявляючи віру та дієву любов (Гал. 5:6). Так ми зможемо змінити цей світ, змінити своєю любов'ю і добротою, нести світло, радість і втіху людям. Для цього не потрібні якісь особливі умови та обставини. У будь-якій ситуації необхідно знайти можливість зробити благу справу, зігріти серце близької людини добрим словом і увагою, вислухати та поспівчувати стражденному або перемогти роздратування і не відповісти на грубість.

Попередній рік видався нелегким для нас, це був ще один рік коронавірусної пандемії, рік війни на сході нашої країни, рік соціальних та економічних проблем. Але будь-який рік, чи складний, чи легкий, є частиною нашого життя. З волі Божої нам довелося жити саме в цей час, в цю епоху і бути свідками та учасниками подій, які колись стануть історією і відійдуть у минуле. Мудрість людська і полягає в тому, щоб із страждань, скорбот і випробувань, рівно як і з радості та щастя, ми вміли зробити правильні висновки й ніщо не змогло похитнути наших життєвих пріоритетів, орієнтованих на виконання Божественної волі і його заповідей.

Також по милості Божій у цьому відбулась велична історична подія для нашої єпархії. Священний Синод Української Православної Церкви прийняв рішення про канонізацію архієпископа Євменія (Хорольського) та причислення його до лику святих Житомирської єпархії.

25-го серпня в день пам’яті Собору Житомирських Святих, відбулась канонізація, яку очолив Предстоятель Української Православної Церкви – Блаженніший Митрополит Онуфрій у співслужінні інших ієрархів та гостей у священному сані.

Будемо дякувати Господу Богу за те, що Він став людиною, за те, що Він прийшов до нас, прожив наше людське життя, постраждав і помер на Хресті, щоб викупити нас від гріха і від влади диявола; за те, що Він воскрес, щоб нам відкрити шлях до воскресіння і життя вічного.

Будемо просити Господа, щоб Він дарував мир нашій країні, мир всьому світу, щоб послав мир у наші серця, наповнив їх радістю, любов’ю та милосердям.

Благодать Господа нашого Ісуса Христа нехай перебуває з усіма нами.

Христос Рождається! Славімо Його!

+ Никодим,
Митрополит Житомирський