Звіт єпархіальної Комісії по канонізацію святих.

(за 2015 р.)

За підзвітний період (2015 рік) Комісія по канонізацію святих, продовжувала збирання свідчень про подвижників віри та благочестя, котрі жили чи постраждали у межах колишньої Волинської чи теперішньої Житомирської єпархії, а також приймала актину участь в заходах, пов’язаних за для вшанування пам’яті вже прославлених угодників Божих, наших земляків.

Вже стало традицією, що 29 травня у селі Скаківка Бердичівського району представниками комісії та духовенства Бердичівського благочинія соборно здійснена Божественна літургія та молебень, в день пам’яті уродженця цього села священномученика Аркадія (Остальського), єпископа Бежецького. А цього року на місцевому кладовищі ще встановлено і освячено кам’яний Хрест на могилі спочилих братів владики Аркадія.

25 серпня у день пам’яті сщященномученика Павла Житомирсського члени комісії у священному сані також приймали участь у божественній службі в Житомирському кафедральному соборі.

Наша єпархіальна комісія разом із редколегією книги «Реабілітовані історією. Житомирська область», продовжила приймати активну участь у складанні перепису на священно та церковнослужителів, членів церковних братств, мирян, народженців чи постраждалих за віру від безбожної влади у межах Житомирській області.

Комісія подалі проводить дослідження карних справ у державних, партійних та інших архівних сховищах за для виявлення подвигу стояння людей за віру Христову. Між співробітниками архівів, зокрема Державного, СБУ та членами комісії налагоджені сприятливі умови, але надзвичайні події останніх років в Україні наклали деякі свої негативні наслідки в питанні можливості безпосередньо опрацьовувати судово-слідчі справами сповідників віри.

Комісія закінчила роботу і підготувала відповідні матеріали до подання на канонізацію клирика Волинської єпархії священика села Сколобів Володар-Волинського району Житомирской обл. Софронія Жураковського. Він був першим із священиків, котрого вбили чекістами у 1919 році разом із священомучеником Павлом Житомирським. Нам вдалося відновити багато досить цікавих історичних матеріалів про цього справжнього «священика-подвижника», котрого ще за його життя так вважали і керуючі Волинською єпархією архієпископ Антоній (Храповицький), єпископ Фаддей (Успенський) та багато хто із священиків.

Також продовжується дослідження в комісії по керуючому Житомирською єпархією у 1958-1967 рр. архієпископу Житомирському і Овручському Євменію (Хоролському), спочиваючого в крипті Яковської церкви м. Житомира. Для цього були здійсненні декілька поїздок членів комісії для роботи в архівах м. Київа, Чернівців, Москви та Санкт-Петербургу. На даний час знайдені матеріали оброблюються та проводиться їх подальше дослідження. Заплановані ще додаткові дослідження у цих архівах на цей рік.

Голова єпархіальної Комісії по канонізації святих
протоієрей Михаїл Гоюк